Działaj efektywniej! – vol. V

Zapraszam Cię do cyklu Działaj efektywniej! , który jest oparty na teorii efektywnych nawyków stworzonych przez Stephana R. Coveya. Opisał 7 zwyczajów, które warto wprowadzić w życie. Dzięki tym elementom jesteśmy w stanie podnieść efektywność swojego życia. Jednak i tu potrzebna jest wytrwałość! Mam nadzieję, że razem uda nam się przyswoić nawyki by…żyło się lepiej! 

 

„Działaj efektywniej” – vol. V – NAJPIERW ZROZUM, POTEM BĄDŹ ZROZUMIANYM

W dzisiejszym świecie na skutek rozwoju technologi, emotikonek, naklejek skracamy nasze wiadomości by były jak najkrótsze, by jak najszybciej je się pisało i by przekazały jak najwięcej treści. Efektem tego jest kalectwo języka jaki posługujemy się na co dzień. Pojawia się co raz więcej zapożyczeń, które stosujemy na co dzień w kontaktach z drugim człowiekiem. Często dochodzi do wielu nieporozumień – z przyzwyczajenia używamy „nowego języka” w rozmowie np. z naszymi rodzicami, którzy są pokoleniem, w którym ani Facebook ani inne social media nie istniały.

W życiu codziennym mamy tendencje do doradzania wszystkim w każdej dziedzinie życia, stajemy się specjalistami od wszystkiego – od tego jak wyleczyć katar po montaż szafy z IKEI. Jednak to zamiast ułatwić nasze kontakty tylko pogarsza sytuację. Często tylko pogłębia frustrację i poczucie samotności. Według Coveya by dwoje ludzi dobrze potrafiło się porozumieć, spotkać, współpracować ze sobą w zaufaniu potrzebna jest…cierpliwość. Tak trudno o nią w dzisiejszym świecie – wszystko szybko, już, teraz, zaraz! Powinniśmy zrozumieć siebie nawzajem. Starajmy się słuchać i skupiać na intencjach drugiej osoby. Włączmy trochę empatii.

 

Wskazówka 

 

Czasami warto poprosić osobę bliską Tobie, twojemu sercu by szczerze powiedziała Ci jakim jesteś słuchaczem / słuchaczką.

 

Do zobaczenia,

#ADVie

 

[Tekst został stworzony w oparciu o  magazyn „Coaching extra” NR 1/2016]

 

Zobacz także: Czy pocztówki są na wymarciu? 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *